Aktuality

Za mechy a lišejníky v Malínské rokli

Druhého dubna 2016 za slunečního rána jsem se vypravila na výlet do Malínské rokle. Důvodem bylo poznávání rozmanitých mechorostů a lišejníků. Sraz byl stanoven na 9,30 hodin v ústí rokle. Paní RNDr. Magda Zmrhalová z Vlastivědného muzea v Šumperku, byla přesná a přijela terénním vozem ještě s dalším kolegou botanikem. Postupně se sešlo asi 18-20 lidí. Většinou lidé ze Šumperka, kteří se s paní doktorkou Zmrhalovou znají již z minulých akcí, ale všimla jsem si i několika občanů z Nového Malína.

převzato : https://foto.mapy.cz/82031-Malinskou-rokli
převzato : https://foto.mapy.cz/82031-Malinskou-rokli
  • Malínská rokle: Romantická soutěska Malínského potoka s výchozy provrásněných devonských kvarcitů severovýchodně od obce Nový Malín. Čistá voda Malínského potoka vytváří nesčetné kaskády v úzké soutěsce, jejíž svahy zejména na pravém břehu potoka mají místy charakter skalního města. Krásná okolní příroda, divoký potok a zajímavé skalní útvary ve svém souhrnu vytvářejí z Malínské rokle nečekaně krásné a turisticky velmi atraktivní místo.
    Přístup: Údolím vede zeleně značená turistická cesta z Nového Malína pod Kamenný vrch (952 m n.m.) a dále do sedla Skřítek. Trasa z Nového Malína na Kamenný vrch je označována jako středně náročná, na úseku cca 6 km je nutné překonat převýšení více než 500 m.

Byla to velmi milá výprava, zkoumalo se spousta mechorostů a lišejníků s nádhernými jmény ( jak je ta čeština sličný jazyk !) jako ploník, lesklec, dutohlávka a další ... dostali jsme lupy, díky nimž jsme uviděli něco fantastického, co pouhým okem naprosto člověk nemá možnost spatřit, natož poobdivovat. Prostě otevřel se člověku zcela nový svět. Při nahlédnutí do tohoto podivuhodného přírodního světa člověk pochopí zaujetí a nadšení přírodovědců. Paní doktorku pochopitelně těšil náš zájem a povídala o těchto živých rostlinách velmi zajímavě.

Zajímalo mě, zda bude možné spatřit vzácný mech - šikouška zeleného (Buxbaumia viridis), který je předmětem ochrany a patří do evropské soustavy Natura 2000. Jedná se o označení soustavy chráněných území evropského významu podle jednotných kritérií pro celou Evropskou unii. Cílem této soustavy je zabezpečit ochranu druhů rostlin, živočichů a typů přírodních stanovišť. Právě údolí Malínského potoka se jeví jako perspektivní lokalita pro výskyt šikouška zeleného. Je vázán na tlející padlé kmeny, klády a pařezy jehličnatých i listnatých dřevin. Vzácněji roste i na lesním humusu na zbytcích ztrouchnivělého dřeva.

Tento vzácný mech zde byl objeven na jednom místě ve střední části údolí Malínského potoka v roce 2001. Jeho výskyt byl úspěšně ověřen v roce 2008, kdy byl objeven na ztrouchnivělém kmeni v toku a na tlejícím mostku přes potok.

Hledaly jsme ho s paní doktorkou, ale marně. Zásahy, k nimž v rokli v souvislosti s výměnou vodního potrubí přivaděče došlo, byly skutečně značné v negativním slova smyslu a jen nechápu, proč to lidé z CHKO Jeseník nezkontrolovali. Místo původní stezky se tam nachází široká vybagrovaná cesta, vytažené kameny jsou na místech, kde původně nebyly,... mech se vyskytuje jen na tlejícím dřevu, již nepřelévaném vodou. Čili je možné, že těmito nešetrnými zásahy zanikl. Anebo se může po čase opět objevit.

V rámci péče o lokalitu je nutné zajistit ponechávání a přítomnost trouchnivějících pařezů, padlých kmenů a klád. Je třeba zamezit výrazným změnám ve složení přítomných porostů, kácení a odstraňování vzrostlých stromů, které by způsobily změny ve vlhkostních a světelných podmínkách stanoviště.

Při naslouchání zajímavému výkladu o tomto svým způsobem fascinujícím světě živých rostlin, jsem si uvědomila, jak málo toho o okolním přírodním prostředí víme. Jak si velmi často počínáme sebestředně a přitom netušíme, jak je vše provázáno kolem nás, jaký je tajemný a dokonalý svět rostlinstva a jak mnoho jsme i my na něm závislí.

MUDr. Zuzana Čajková
6.4. 2016

Zpět

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky