Témata - Zdraví a životní styl

II. Konference Wellness gastronomie 2017, Hotelová škola, Kroměříž

Přínos stravy rostlinného původu pro zdraví dnešních lidí

Wellness (být spokojený, užívat si dobrého zdraví) = cítit se dobře, žít dobrou kvalitu života, být zdráv. Životní spokojenost. Všichni po tom toužíme. Ví dnešní člověk, jak spokojenosti a zdraví dosáhnout? Dosáhnout a udržet ? Dnešní lidé se zaměřují na vnější aspekty kvality života - vzhled, oblečení, chování, auta, informace, sport, zdravé jídlo. Tak si zajišťují životní spokojenost. Jsou dnešní lidé spokojení? Jsou zdraví? Co naše těla? Jsou naše orgány - játra, srdce, plíce, střeva - také wellness? Živíme je správně? Nebo naříkají? Až se to časem projeví jejich nemocí. Jdeme k doktorovi a naši zodpovědnost (=nezodpovědnost) se snažíme předat na někoho jiné. Na lékaře. To ne my....

Každý člověk je zodpovědný za stav svého zdraví. Naše tělo vzniká z potravy. Jsme to, co jíme. Zamýšlíme se nad tím, co vkládáme denně do svých úst? Je strava, kterou jíme, tělu prospěšná nebo mu škodí? Odkud pochází? Kdo a za jakých okolností ji vypěstoval? Jakou má kvalitu? Jaké je její složení? Je právě toto jídlo pro mě prospěšné nebo ne ? Kritérium - je to dobré dnes nestačí. Nutno převzít za svůj osud zodpovědnost a stále hledat správná řešení. Čekárny u lékařů jsou stále plné pacientů. Lékaři vyšetří složitou technikou, stanoví diagnózu a dají tabletky. Léčí, ale nevyléčí. Vyléčit se musíš sám. Zemřít přirozenou smrtí znamená, odejít zdráv, tiše z tohoto světa, když se čas života naplnil.

Dnešní lidé neumírají přirozenou smrtí.

Umírají

1. předčasně

2. na následky civilizačních nemocí

Civilizační nemoci jsou důsledkem moderního životního stylu.

Životní styl tvoří:

1 . zdravá strava

2. pravidelný pohyb

3. umění zvládat stres

4. moudrost - vědění, jak si s životem poradit.

Existuje velké množství dostupných studií o zdravé stravě. Je všeobecně známé, že příčina vzniku civilizačních nemocí - je nadměrná spotřeba stravy živočišného původu, nedostatek pohybu a všude přítomný stres. Rovněž je již vědeckými studiemi doložené, a tím pádem všeobecně známé, že strava rostlinného původu, pravidelná pohybová aktivita a umění relaxace jsou nejlepší prevencí a i léčbou civilizačních nemocí.

S t r a v a. Strava živočišného původu versus strava rostlinného původu. Rovnováha ?

Snížení podílu stravy živočišného původu případně její úplná eliminace = zdraví prospěšné.

Strava rostlinného původu = neudělá škodu na zdraví, je obecně zdraví prospěšná.

Imperativem doby je :

Snížit současnou nadměrnou spotřebu stravy živočišného původu. Nejlépe na bezpečných 10%. Nebo ji z jídelníčku zcela vyloučit. Zvýšit podíl stravy rostlinného původu. Nebo přejít zcela na tuto stravu. Nutnost vytvořit novou kulturu stravování. Vytvořit pro dnešní lidi zdravý a chutný jídelníček založený na stravě rostlinného původu. Úkol pro nás pro všechny. Pro lékaře, pro učitele, pro rodiče a pro vás, vážení kuchaři.

Proč jsme tak příliš nemocní?

Úmrtnost na KVO (nemoci srdce a cév) je 51% ze všech úmrtí. Na nádorová onemocnění jen o něco menší. S hypertenzí se léčí 850 tisíc lidí, s diabetem téměř 1 000 000. Každý desátý občan ČR.

Informace máme všichni.

Proč jsme tuto změnu - ještě neudělali v praxi? Proč jíme to, co nám škodí? Proč zbytečně umíráme dříve, než je třeba? Proč zbytečně trpíme civilizačními nemocemi? Proč zbytečně konzumujeme farmaceutické léky, které bezesporu škodí našemu zdraví ( a jsou příčnou dalších nemocí)? Udělat tuto revoluční změnu je dnes naším společným úkolem. Lidé se mě často ptají, čím lze maso, z hlediska výživy, nahradit? Jak tělu zajistit plnohodnotné bílkoviny? Pro nahrazování masa neexistuje žádný nutriční (výživový) důvod, pouze psychologický. Všechny živiny, především plnohodnotné bílkoviny, jsou v dostatečné míře zastoupeny v rostlinné stravě.

V roce 2003 bylo vydáno Stanovisko Americké dietetické asociace a Kanandských dietologů, v němž stojí: Správně rozvržená vegetariánská strava je zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i v léčbě civilizačních onemocněn.

Příklady z praxe praktického lékaře:

1. Biochemické výsledky. Při rozboru nálezů biochemických výsledků, pokud jsou zvýšené parametry civilizačních nemocí ( glykémie, kyselina močová, cholesterol) spojeny s nadváhou, vždy doporučuji snížit spotřebu potravin živočišného původu alespoň o třetinu. U převážné většiny lidí jsou při příštích kontrolách výsledky výrazně lepší, mnohdy se zcela upraví.

2. Paní Jana. Paní Jana si v mládí uvědomila, že podobně jako rodiče trpí astmatem, ekzémem a sníženou imunitou. Hledala řešení, co udělat pro to, aby své děti uchránila před tímto trendem. Změnila životní styl. Přešla kompletně na stravu rostlinného původu. Její partner ji v tom podpořil. Po dvou letech se její zdravotní stav natolik upravil, že si uvědomila, že je konečně zdravý člověk. Přivedla na svět dvě zdravé děti. Ve svém novém životním stylu celá rodina zdravě prosperuje.

3. Pan Stanislav. V rodině sourozenci i rodiče mají diabetes. Otec po amputaci nohy. V 50-ti zjištěná zvýšená hladina glykémie. Upozorňoval jsem ho, co ho čeká, doporučovat nutnost změny životního stylu a hlavně změnu jídelníčku. Tvářil se, že mě chápe, ale má slova k němu nedoléhala. Proběhlo několik kontrol. Za 18 měsíců léčby na dietě byla glykemie 8! Buď se to do příště zlepší nebo bude nutné nasadit léky. Při příští kontrole byl cukr v normě. Co jsi dělal? Manželka mně pohrozila, že nechce vidět, jak děti vozí tatínka na vozíku bez nohy. No a co jsi udělal? Přešel jsem na její (manželčinu) zeleninovou stravu. Tak už to trvá dva roky. Konečně mě - manželku pochopil. Vše funguje dobře. Cukrovka je kompenzovaná dietou.

4. Dr. Orhish provedl studii u 1 000 osob, které měly ucpané srdeční cévy, převedl je na stravu rostlinného původu. Kontrolní vyšetření za rok potvrdila 80% ní zlepšení zanešených cév. Exprezident Bill Clinton, když mu na jeho ucpané cévy a mnohonásobné by-passy navrhovali další léky, řekl NE. Svěřil se dr.Esslstynovi, který ho za půl roku, převedením na stravu rostlinného původu, uvedl do stavu, kdy pan exprezident zhubl 20 kilo, cévy měl opět dobře průchozí bez nutnosti dalších léků či operací. Objel celý svět, aby všem ukázal, že se cítí, jako za mlada a hlása svou podporu vegetariánství. Čínská studie dr.Cambella rovněž dokazuje, že nadměrná spotřeba masa není sice bezprostřední příčinou rakoviny, ale vytváří v těle podmínky k tomu, že rakovina se u těchto lidí vyskytuje výrazně častěji než je tomu u lidí, stravujících se stravou rostlinného původu.

5. Maso průmyslově produkováno současnými technologiemi má takovou kvalitu, že v momentě, kdy má jatečné parametry, tak zvíře musí být usmrceno a dodáno spotřebiteli. Pokud by se tento jedinec nechal žít ještě několik týdnů, zákonitě by se u něj projevilo nádorové bujení, neboť stav jeho těla je tak zanesen toxiny, že není slučitelný s dlouhodobým životem.

Když už nemáme soucit se zvířaty, mějme soucit sami se sebou.

Nevkládejme do úst to, co nám prokazatelně škodí.

Život je úžasná šance. Škoda ho prosedět v čekárnách lékařů.

Buďme zdraví. Děkuji.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MUDr. Vít Čajka, Ph.D.

Mail: vit.cajka@seznam.cz

Kroměříž, leden 2017


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky