O nás

Prohlášení občanského spolku

"Zdravý Malín"

     Rychlá změna klimatu, extrémní povětrnostní jevy a jejich dopady, to jsou výzvy, kterým budeme čelit. Povodně, tornádo, supertropická letní vedra, přívalové deště, zimy bez sněhu, úbytky srážek, pokles spodní vody, i to je realita Nového Malína.

     Loni byly hladiny podzemních vod v ČR na historicky nejnižších úrovních a rychlost změn klimatu překvapuje i samotné odborníky na tuto problematiku .

     Můžeme se tvářit, že se nás to netýká anebo přijmout opatření, která alespoň zmírní negativní dopady na nás i naše potomky. Zažitá představa, že se naše problémy budou řešit v Praze nebo Olomouci, a že potom dostaneme dekret co dělat, a že potom bude všechno v pořádku, je naprosto mylná.

     Vyzýváme zastupitele obce, aby zakopali válečnou sekeru mezi sebou a soustředili se na řešení skutečných problémů naší obce.

     Vyzýváme vedení obce, aby se drželo zásad otevřené občanské společnosti, umožňovalo účast iniciativních občanů na řízení obce a vedlo transparentní a veřejnosti plně dostupné údaje o hospodaření svých obecních podniků.

    Navrhujeme:

  1. Bez prodlení zajistit vypracování odborného posudku, který by vyhodnotil dosavadní stavební expanzi v obci a stanovil limity pro další období, zejména s ohledem na ochranu krajiny a přírody.
  2. Zajistit prověření vydatnosti vodních zdrojů v obci s ohledem na suchá údobí a úbytek vodních srážek, stanovit možná rizika a vypracovat model předpokládaného vývoje .
    Zveřejnit jaká je ztrátovost rozvodů pitné vody v obci ,vést domácnosti ke snižování spotřeby.
  3. Přijmout opatření pro zvýšení zadržovací a vsakovací schopnosti půdy nejen v obci, ale také
    na území k obci přiléhající .
    Jmenovitě - stop kácení stromů na obecních pozemcích, iniciovat veřejnost k využívání
    dešťových srážek, podpořit zakládání nových zahrádek, zvýšit kapacitu kompostárny,
    vytváření dalších prvků územní ekologické stability v krajině (remízky, lesy, tůně
    apod.), zvyšovat podíl zeleně v obci, realizovat vhodné terénní úpravy, ukončit další zpevňování ploch.
  4. Prosazovat změnu intenzivního zemědělského hospodaření na šetrnější způsob nakládání s
    půdou na pozemcích přiléhajících k obci, na mysli máme zejména stranu obce orientovanou na vodní nádrž Krásné, zvážit výsadbu větrolamů a dalších opatření snižující dopady větrné eroze.
  5. Posoudit možnost výstavby Centra zdraví a relaxace v obci, sloužícího dětem i dospělým,
    zvýšit objem prostředků - grantů - pro podporu všem občanům, sdružením a spolkům v obci
    ze stávajících 160tis.Kč na 500 tis.Kč/rok.
  6. Vhodnou formou informovat občany obce o možnostech snižování výdajů za energie (voda, plyn, elektřina), v předstihu zveřejňovat případné dotační tituly a nabídnout administrativní pomoc pro jejich vyřizování.
  7. Snižovat podíl biologicky rozložitelného odpadu, odváženého na skládku, jeho využitím v obci.
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky