Témata - Zdraví a životní styl

Životní styl

Žijeme v době celosvětové epidemie civilizačních nemocní. Často slyšíme doporučení o nutnosti změnit životní styl. V čem spočívá životní styl? Na světě nejsou ani dva lidé stejní. Životní styl každého člověk planety je jiný. Je výslednicí osobních , zdravotních, rodinných, kulturních, národních a náboženských vlivů. Jedno má ale pro všechny lidi společné. Jsou to tři pilíře zdravého života. 1.strava, 2. spánek 3. etický kodex. Jejich naplněním v životě lze dosáhnout to, že člověk prožije dlouhý, zdravý a naplněný lidský život.

STRAVA

     Vše, co nám poskytuje příroda k jídlu je dobré. Není na svět žádné jídlo, které by bylo "dobré" a které by bylo "nedobré". Je ale dobré vědět, co je dobré právě pro mě. Mnoho nemocí má původ v nadměrném jezení a také v tom, že jíme jídla, která nejsou čerstvá a obsahují toxické látky, které do těla nepatří.

     Kvalitu stravy dnešních lidí určuje nabídka hypermarketů. Je zde k nabídce vše a teď. A navíc je to v akci. No nekup to...Člověk ztratí soudnost, ztratí rozum. Naplní kufr auta a jede domů. Pak to musí sníst. (Třetina jídel se dnes vyhazuje.) Dříve jsme chodili celé generace do obchodu nakupovat s plátěnou taškou, denně čerstvá jídla, a stačilo nám to. Velikost žaludku máme pořád stejnou. Jenom nám enormně přibylo nemocných lidí s civilizačními nemocemi.

     Cílem práce obchodníků není zdraví nakupujících. Zájem je prodat co nejvíce. Není to náhodou právě nabídka supermarketů, která určuje skladbu našeho jídelníčku?

     Zvolili jsme si tímto dobré výživové poradce ? Nebo spíše naše hrobníky ?

     To je ten nejhorší scénář zdravé výživy, který tuto generaci potkal. Civilizační nemoci (=naše nemoci) tak dostaly zelenou....

     Mladá generace, než koupí výrobek, nejprve hodnotí: původ výrobku, technologie zpracování (Fair Traide), složení, aditiva, ekologickou stopu. Každým technologickým krokem se potravina sice prodejně "zhodnocuje", ale její výživová hodnota se těmito postupy snižuje. Dobrým řešením je kupovat suroviny a z nich si doma připravit jídla. Úplně nejlepší řešením je znova zakládání si svých zahrádek. Mnoho mladých lidí již tak činí .

Několik obecných zásad správné výživy:

Dobře se najíst
     Jídlo je jeden z pilířů zdravého života. Po jídle by měl člověk cítit spokojenost. Jídlem by měl uspokojit potřeby těla i mysli. Jídlo by mělo být vždy čerstvé, barevné, rozmanité a voňavé. Mělo by být dobré, abychom si pochutnali a uspokojit všech šest chutí (sladká, slaná, kyselá, hořká, pálivá a svíravá.) Po jídle by se měl ovšem cítit lehce.

Pravidelnost
     Tělo si žádá být dobře a pravidelně vyživováno. Základní režim je: snídaně v 7,00, oběd v 12.00, večeře v 17.00 - 18.00 hodin. Podle síly trávícího ohně doplnit svačiny mezi tím.

Kdy jíst?
     Až je v žaludku vytráveno. To má každý člověk jinak. Každý by se měl znát a ctít toto pravidlo. V praxi to často vypadá tak, že někteří lidé ráno nejí, v poledne v práci málo a až přijdou domů, tak jí do 22.00 hodin. Ráno není pocit hladu, opět nesnídají a tak stále dokola. Ještě jeden nepříznivý scénář pramenící z nedostatku vnitřní kázně. Protože je jídla dostatek a je všude kolem, někteří lidé jí stále, byť jsou to drobnosti (sušenky, pamlsky atd.) Jak si s tím má žaludek poradit? Vypadá to, jako když do automatické pračky pořád přikládáme prádlo, dříve, než je daný program u konce. Potom žádné prádlo není čisté. Tak je to v tomto případě i v žaludku. Jednotlivá jídla nejsou řádně strávená. Průběžně pojídáme další jídlo. Vznikají nestrávené položky. Ty zanáší tělo nestrávenými zbytky. Vzniká tak příčina nemocí, dobrá výživa pro plísně, bakterie, parazity v těle.

Kolik jíst?
     Jednu třetinu žaludku naplnit pevnou stravou, druhou třetinu tekutou stravou a třetí třetinu nechat volnou na to, aby žaludek mohl pracovat. Třetina = spojené lidské dlaně. Česky: jez do polo syta, pij do polo pita. Nebo: snídej jako král, obědvej jako chuďas, večeři dej nepříteli.

Půst
     Jednodenní půst jeden den v týdnu je zdraví velmi prospěšný. Může mít různé formy. 1. Nic nejíst celý den. 2. Nic nejíst celý den, ale hodně pít teplou vodu. 3. Nic nejíst celý den, pít vodu a večer lehkou večeři. 4. Nejíst tuhá jídla, ale pít šťávy z ovoce nebo zeleniny. 5. Nejíst tuhá jídla, ale jíst ovoce = ovocný den. Dále jsou to půsty z jiných důvodů (léčebné, rituální, náboženské, roční období...). Půst není vhodný pro děti, těhotné ženy, nemocné a těžce pracující. (Někteří lidé z různých důvodů volí déletrvající půsty. V tomto případě je nutná speciální příprava.)

Co jíst?
     Správné je jíst všechno. Strava má být rozmanitá. Ovšem ne vše, co nám chutná, je pro nás vždy dobré. Dobré je vědět, které jídlo je pro mě vhodné a které není. Vědět, jak mi které jídlo dělá, zda mi prospívá nebo škodí. Podle toho se řídit. Toto se může v průběhu života u jednoho člověka měnit. Jinak se člověk stravuje, když dětství a v mládí roste, když je žena gravidní, když člověk fyzicky pracuje, když pracuje v kanceláři. Stravovací návyky by měl člověk vždy přehodnotit při odchodu z aktivního života přechodem do důchodu. Jeho tělo již nepotřebuje tolik energetických a stavebních látek.

Syrová strava
     Z různých důvodů mnoho lidí přechází přechodně nebo trvale na syrovou stravu. Správně zvolená syrová strava spolu s důvodem volby této stravy, přináší tělu prospěch a očekávaný užitek. Totéž se týká stravy makrobiotické, vegetariánské a veganské. Obecně platí, že strava vařená je lehčeji stravitelná než strava syrová. Zlaté pravidlo standardní stravy je doporučení - odlehčit standardní stravu třetinovým objemovým množstvím syrové složky - zeleninový salát nebo ovoce.

Kdy pít tekutiny?
     Pití před jídlem přispívá k tomu, aby byl člověk štíhlý (voda naplní žaludek, ten přijme méně potravy). Pití v průběhu jídla nebo po jídle přispívá k tomu, aby člověk přibral na váze.

Kolik pít, kolik solit?
     Není správné paušálně doporučovat všem: nutno vypít 2 litry denně, nutno omezovat sůl. Sůl váže na sebe vodu. Člověk, který má větší váhu nebo nadváhu (= má hodně vody v těle) ať pije i solí méně. Ten, který je štíhlý až suchý (= má málo vody) ať pije i solí více. Problém vzniká, když člověk v průběhu život potlačí signál - mám žízeň. Potom je třeba pití a solení řídit zralou úvahou.

Stolování
    Nejzdravější jídlo je jídlo, které je čerstvé, které člověk sní v klidné a příjemné atmosféře a které důkladně a dobře pokouše.

Diety
     Zaručených diet je celá řada. Diety jsou založené na principu, že člověk některá jídla "nesmí". Princip zákazu tady blokuje efekt. Je lépe si říct, že některá jídla jíst nebudu a jiná jíst začnu proto, že to chci, neboť jsem se pro to rozhodl na základě svobodného rozhodnutí a vím, že to bude pro mě prospěšné. Tady není negace. Lépe to funguje.

Závěrem
     Výživových doporučení je celá řada. Nejlepší je osobní zkušenost s tím druhem stravy, o kterém se člověk přesvědčil, že mu dělá dobře, cítí se zdravý, plný energie a žije spokojený život.


SPÁNEK

     I v dnešní době platí moudrost našich předků, kteří věděli, že hodina spánku před půlnocí = dvě hodiny spánku po půlnoci.


ETICKÝ KODEX

     Člověk, který nečiní jinému to, co nechce, aby jiný činil jemu....tento s velkou pravděpodobností bude mít klidné spaní a bude se mu dobře dařit.

Nový Malín, 25. 1. 2016,  MUDr. Vít Čajka, Ph.D.

Zpět na Téma - Zdraví a životní styl

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky