Témata - Klimatické změny

Klimatické změny

     Rychlá změna klimatu , extrémní povětrnostní jevy a jejich dopady , jsou výzvy , kterým budeme čelit.
Povodně, tornádo, supertropická letní vedra, přívalové deště, zimy bez sněhu , úbytky srážek, pokles spodní vody, i to je nadcházející realita Nového Malína.
Můžeme se tvářit, že se nás to netýká anebo přijmout opatření, která alespoň zmírní negativní dopady na nás i naše potomky.

     Experti z Katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy zveřejnili závěry nejnovější studie o změnách klimatu na území ČR:
     V letech 2015 až 2039 počet tropických dnů v průměru ročně vzroste o dva až šest. V období 2040 až 2060 má v ČR podle vědců být dokonce o osm až 12 tropických dnů více. Počet tropických nocí, kdy teplota neklesne pod 20 °C, se pravděpodobně do roku 2060 zvýší až dvojnásobně. Studie také zjistila, že poroste počet vln veder, tedy sérií šesti a více dnů s nadprůměrnými teplotami. Těch bude pravděpodobně až o pět ročně více.
     
Naopak klesne pro oba scénáře počet ledových dnů. Nadále bude také ubývat sněhu. V absolutních číslech větší pokles ledových dnů bude v horských oblastech a výše položených místech ČR. Týkat se to bude Krkonoš, Jeseníků, Hostýnsko-Vsetínské pahorkatiny, Českomoravské vrchoviny, Šumavy, Českého lesa a jihu Krušných hor.
     "Například po roce 2000 začalo u nás velmi suché období. Bezesporu je to i důsledkem zesilování skleníkového efektu. Epizody sucha a extremity počasí s tím spojené budou nyní zřejmě častější," uvedl Rudolf Brázdil, který působí v geografickém ústavu Masarykovy univerzity v Brně a pracuje i v Centru výzkumu globální změny Akademie věd ČR, které má sídlo v Brně.


Základní atributy našeho životního prostředí jsou:

VODA

     Problematika zásobování pitnou vodou je v ÚP obce Nový Malín popsána v odst.4.2. strana 7-8, zdůvodnění je uvedeno na str. 26-31: Vodovodní systém, kterým je zásobováno pitnou vodou zastavěné území obce Nový Malín byl budován od roku 1932 a do dnešního stavu byl doplněn v letech 1985 - 1994. Jako hlavní zdroj vodovodního systému Nový Malín původně sloužily pouze jímací zářezy v lokalitě zvané "Malínský les". K posílení zdroje vodovodního systému Nový Malín byly realizovány vodní zdroje - prameniště "Luže" a jímací zařízení "Pod lesem". Pitná voda je hygienicky zabezpečována chlorováním, prováděným ve vodojemech s závěrem, že : "stávající systém zásobování pitnou vodou je vyhovující i do budoucna a proto se s výstavbou nových zařízení neuvažuje."

      Tento závěr lze považovat nyní za spekulativní neboť vůbec nebere v potaz prudké snižování hladiny spodních vod, velice dlouhá údobí letního sucha,výrazný úbytek srážek , snížení retenční schopnosti půdy v posledním desetiletí a vysokou citlivost monokultury smrků (prameniště) na změny klimatu.

Navrhujeme proto:

a) zajistit posouzení kapacity zdrojů pitné vody pro obec jako extrapolaci směrných údajů za údobí 2000 - 2015 , stanovit rozsah případných opatření pro zvýšení jímavosti zdrojů pitné vody a zabezpečení dodávek pitné vody

b) zavádět opatření vedoucí ke snižování spotřeby vody v obci, domácnostechc) zvýšit zadržovací schopnosti ploch v urbanizovaném území, zvýšení infiltrace dešťových vod
(retenční a vsakovací objekty),jímání a využívání srážkových vod , obnova starých či zřízení nových
vodních nádrží, studní.

PŮDA

     Půda ovlivňuje a někdy dokonce určuje vodní režim krajiny. Půda zadržuje vodu a reguluje odtok. Bez půdy by se krajina proměnila na síť občasných toků nebo poušť. V půdě se uchycují rostliny. Půda je zásobárnou nezbytných nerostných látek, například dusíku, fosforu, síry, draslíku, vápníku, hořčíku, k tomu i důležitých stopových prvků . Půda má vliv na zdraví člověka. Filtruje nebezpečné látky, půdní mikroorganismy mohou zvyšovat imunitu. Půda reguluje okyselení prostředí, může neutralizovat kyselé deště. Půda přeměňuje složité organické látky na humus a na výživné nerostné látky.
     Specifikem obce jsou jílovité půdy, které mají malou nasákavost a nízkou zádržnost intenzivních dešťových srážek.

     Dosavadní stavební expanze v obci zabrala hodně půdy, která je nenahraditelná.
     Proto je nezbytné vypracovat komplexní analýzu území (studii) z hlediska stavu krajiny, přírodních podmínek, ohroženosti území vzdušnou erozí, ohroženosti území povrchovým odtokem (povodněmi z přívalových srážek). Následně na základě zjištěných skutečnosti navrhnout a dostatečně nadimenzovat systém opatření k ochraně půdy, vody a krajiny v zájmovém území obce.

     Jsme toho názoru, že se musí bez otálení vypracovat odborný posudek a na jeho základě stanovit limity nové výstavby a prosadit je do změny územního plánu obce.

ZELEŇ

     Stále máme snahu podceňovat její význam pro obec. Je nenahraditelná pro snižování prašnosti, hlučnosti a zejména tvorbu mikroklimatu . Je přirozeným domovem řady užitečných živočichů. Neexistuje lepší klimatizační jednotka než je strom. Jediný vzrostlý strom s dostatkem vláhy má chladící výkon 20-30kW, dokáže absorbovat 70% sluneční energie a odpaří 400-500 lt vody/den. Je také ochranným prvkem proti prudkým poryvům větru.

Doporučení:
Zamezit snižování plochy zeleně, zajistit výsadbu vhodných dřevin, keřů, založení větrolamů, vypracovat generel zeleně pro k.ú. Nový Malín
(návrh a tvorba propojeného systému ploch zeleně, regulativy jejich kategorií, postup při realizaci a způsob její údržby).

VZDUCH

     Problémem Nového Malína, mimo znečišťování vzduchu lokálními topidly některých domácností, je zejména vzdušná eroze půdy. Ta je způsobena častým větrem, zvyšujícími se letními teplotami a snižováním četnosti dešťových srážek. To vše ve vazbě na intenzivní způsob využívání okolní zemědělské půdy vede k rychlému rozrušování půdy, přenosu prachových částic a vysychání půdy.
     Mikroklima v obci je také ovlivňováno neustálým zvyšováním zastavěných ploch, úbytkem zeleně a horkými suchými letními údobími a nárůstem automobilové dopravy.

Doporučení :
- Projednat s uživateli zemědělské půdy možnost změny způsobu využívání půdy poblíž intravilánu obce.

- Zvýšit počet prvků ekologické stability v území.

- Posoudit možnost výsadby větrolamů na jižním a východním kraji obce.

Nový Malín, 25. 1. 2016, ing. Miroslav Vinkler

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky